piątek, 7 października 2011

ProBio Emy w rolnictwie - Marek Brunka

Rolnik zachęcany nowoczesnymi technologiami wierząc, że są właściwe i postępowe coraz bardziej chemizuje (kilkanaście zabiegów chemicznych w sezonie) swoje pola oraz uprawy, i coraz głębiej orze. Tak kreowany POSTĘP w rolnictwie staje się PODSTĘPEM wobec gleby, środowiska a przede wszystkim ROLNIKA. Szacuje się, że z powodu „zmęczenia gleb” rokrocznie na świecie traci się około 25% plonów. W Polsce to niekorzystne zjawisko obniża plony o około 15-30%.

Ten stan rzeczy można realnie i niskim kosztem korygować. Służy temu kompozycja pożytecznych mikroorganizmów SCD ProBio Original (dawiej EM-FarmingTM) - naturalna, zdrowa, bezpieczna dla życia roślin i człowieka. Wsparte przez SCD ProBio Originalpożyteczne mikroorganizmy w glebie przekształcają niedostępne formy składników pokarmowych w formy łatwo przyswajalne. Wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg kompleks pierwiastków (a nie tylko NPK czy wybrane makro, mikroelementy) niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. SCD ProBio Original ogranicza rozwój drobnoustrojów szkodliwych wobec roślin, co pozwala m.in. na zmniejszanie lub całkowite wyeliminowanie z agrotechniki stosowanie (drożejących) chemicznych środków ochrony i nawozów sztucznych. Detoksykuje (odtruwa) glebę z pozostałości po pestycydach oraz neutralizuje metale ciężkie, dzięki czemu substancje te nie przedostają się do roślin (ważne w uprawach przeznaczonych do przetwórstwa). Wartość użytkowa gleby wzrasta, poprawiając wyniki ekonomiczne gospodarstwa.

RODZAJ CZYNNOŚCI


OKRES STOSOWANIA


DAWKI Ema


EFEKTY DZIAŁANIA

SCD ProBio Original

Przygotowanie gleby.


JESIEŃ

Po zbiorach roślin uprawnych.


30-120 litrów EMa/1ha

z dodatkiem 300-400 litrów wody, wymieszać z glebą poprzez talerzowanie lub płytką orkę.


Rozłożenie pozostałych

w glebie resztek roślinnych, dezynfekcja i detoksykacja gleby, wypieranie zagniwania, tworzenie struktury gruzełkowatej.

Zaprawianie, moczenie materiału siewnego i nasadzenio-

wego.


Przed sadzeniem, siewem.


Moczenie nasion w 10% roztworze wodnym EMa przez czas 10-30 minut. Nasiona o grubej osłonce moczyć przez 2-3 godziny.

Bulwy, kłącza –moczyć przez 2-3 godziny. Zaprawianie na mokro: 1-1,5 litra EMa/100 kg nasion, bulw, kłączy itp.


Szybkie, równe kiełkowanie, uodpornienie młodych roślin na choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne, silniejszy wzrost, większa odporność na czynniki zewnętrzne.

Resztki pożniwne - stosujemy 20-70 l Ema/1 ha w 300–700 l wody zależności od warunków atmosferycznych. Po oprysku wykonujemy uprawkę (podorywka, talerzowanie, agregowanie). Zaleca się 40–70 l Ema/1 ha na resztki po kukurydzy, pomidorach, burakach. Zwiększone dawki 60–100 litrów Ema zalecamy na resztki tytoniu i chmielu w 300–700 l wody/1 ha. Najmniejsze dawki stosujemy na słomę jęczmienną. Rośnie zawartość próchnicy i pojemność wodna, maleje populacja fusarium a pH gleby podąża w kierunku obojętnego. Wzmocniona mikroflora gleby wiąże azot (N) w łatwo dostępne dla roślin związki poprawiając jego stosunek do węgla (C) – N:C.

Magazynowanie i składowanie płodów. Powierzchnie magazynowe opryskać (do stanu łzawienia sufitu i ścian) w proporcji 1 l Ema/10 l wody. Płody przeznaczone do składowania zwłaszcza, jeżeli nie są wystarczająco suche i zachodzi obawa zapleśnienia zaaplikować w rozcieńczeniu 1:10 dawką 0,5–1 l Ema/1 t. Nie wystąpią pleśnie i inne grzyby.

Zakiszanie. Dawka 0,5-1 l Ema/1 t. zakiszanego materiału. Rozcieńczenie EMa takie, aby umożliwiało jego równomierne rozprowadzanie. Kiszonka nie zagrzewa się, nie tworzą się pleśnie na obrzeżach pryzmy ani w miejscu jej pobierania wspiera pożyteczną mikroflorę układu pokarmowego.

Kompostowanie. Dawka 1–10 l Ema/1 t. Uwodnienie jak w zakiszaniu. Pryzmę najlepiej szczelnie przykryć folią. Po 3–4 miesiącach uzyskamy dobry kompost. Nie zaleca się napowietrzania.

EMa-5 pomaga wypierać choroby grzybowe. Środek ten zadziała w pełni skutecznie wtedy, gdy gleba będzie zregenerowana. Ważne jest, więc wcześniejsze zregenerowanie mikroflory gleby za pomocą EMa. W uprawie drzew owocowych i winorośli również chętnie sięga się po ten środek.

Moja rodzina dowiedziała się o SCD ProBio Original z Radia Maryja. Oto garść informacji praktycznych doświadczeń jego stosowania w naszym gospodarstwie.

Pierwsze próby przeprowadziliśmy wiosną na naszych stawach. Zastosowaliśmy 1l EMa na10 m3 wody. W sumie do stawu zaaplikowaliśmy 50l EMa. Już po tygodniu zauważyliśmy pierwsze efekty. Woda zaczęła robić się przezroczysta, a po ok. 4 tygodniach zobaczyliśmy dno stawu i pływające w nim ryby. Prawie całkowicie zniknęły glony.

Kolejnym naszym doświadczeniem było zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów do przydomowego ogródka. Gleba bardzo zwięzła po ok. 5-6 tyg. zrobiła się pulchna i przewiewna a warzywa na niej posiane miały intensywny zielony kolor. Warzywa w dalszym okresie wegetacji wyrosły na dorodne okazy. Zastosowaliśmy SCD ProBio OriginalTM również w uprawie rzepaku. Pamiętamy wszyscy tegoroczną wiosenną suszę. Otóż okazało się, że rzepak w miarę dobrze rósł, mimo że był zasiany na lekkiej ziemi. Łuszczyny były pięknie wykształcone a nasiona dorodne. Nie pojawiły się żadne choroby grzybowe. Kolejnym plusem było to, że podczas żniw nie było odrostów, co w tym roku powszechnie wystąpiło na plantacjach rzepaku (było to następstwem sporych opadów deszczu po okresie suszy). Podobnie było w uprawie pszenicy, również nie wykonałem żadnego oprysku fungicydami bo nie było takiej potrzeby. Konie, jakich kilka posiadamy chętniej zjadają słomę pszenną potraktowaną mikroorganizmami niż siano, które zebraliśmy w słonecznej pogodzie.

Posiadamy kilkanaście ha sadu. W ubiegłym 2007 roku wykonaliśmy 12 oprysków chemicznych na jabłonie w tym roku tylko 4 i to na początku wegetacji. Od II dekady maja aż do zbiorów, które zakończyliśmy w październiku wszystkie opryski wykonaliśmy właśnie EM-ami. Muszę dodać, że na wszystkie uprawy czy to polowe czy sadownicze ograniczyliśmy nawożenie mineralne o 40%. Przy jesiennych siewach użyliśmy mikroorganizmy jako zaprawę nasienną.

Do naszej oczyszczalni przydomowej także dodajemy SCD ProBio OriginalTM. Zniknął nieprzyjemny zapach oraz rozpuszczają się osady.

Stosujemy mikroorganizmy jeszcze w wielu innych miejscach z wspaniałym powodzeniem

Zastosowanie SCD ProBio OriginalTM pozwoliło nam zmniejszyć wydatki finansowe na produkcję rolną jak i na utrzymanie domu.

http://wszystkooogrodachmariusza.blogspot.com/

3 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Samo rolnictw jest przede wszystkim dość poważnym tematem i tak samo wiele problemów w nim występuje. Ja również czytałam na stronie http://www.eko-styl.pl/jak-walczyc-z-miotla-zbozowa/ o tym jak należy walczyć z miotłą zbożową gdyż ona zagraża przede wszystkim pszenicy.

    OdpowiedzUsuń